מה קורה כאשר בן זוג שמסרב לחתום על הסכם ממון:

 

אם אחד מבני הזוג מסרב לחתום על הסכם ממון בטרם הנישואים, אך עדיין ממשיך ומצפה לסיוע ותמיכה של הורי בני הזוג השני או רישום משותף של רכוש בעזרת כספים שאחד מבני הזוג צבר מלפני הנישואים, יש לחשוד בו!

 

בנקודה זו סביר להניח שמטרותיו של אותו בן זוג אינן טהורות ואולי הוא מתכוון להונות את בן הזוג ואת משפחתו והוא משתמש במוסד הנישואים לצורך כך. הוא בוודאי יודע שבמידה ובני הזוג התגרשו הוא ירוויח מכך כלכלית. לעיתים ההתנהגות של בן זוג משתנה מקצה אל הקצה מיד לאחר הנישואים, בדיוק בגלל האינטרס הזה. לעיתים ההתנהגות של בן זוג משתנה לאחר שכסף מגיע ממשפחתו של בן הזוג השני. ואם להגיד את זה בצורה פשוטה: בן הזוג מאוד נחמד עד שמגיע הכסף לתא המשפחתי. אחרי שהכסף מגיע ומשתלב ברכוש של בני הזוג כך שלא ניתן להפריד אותו מהרכוש האחר, ההתנהגות שלו משתנה מקצה לקצה.

 

אחת הבעיות החמורות של חוק יחסי ממון היא שהוא לא מתייחס לכספים כאלו בצורה הראויה. בעיה זו אף עלתה בעת חקיקת החוק בהערות שונות והתנגדויות שהופיעו בדברי חברי הכנסת בעת הקריאות השונות לחוק. חוק יחסי ממון עבר גם ביקורת קשה במאמרים וספרים של מלומדים שונים שחקרו את הנושא. החוק אינו מושלם אך הוא בהחלט הרבה יותר מהואקום החקיקתי שהיה קודם לכן.

 

במילים אחרות, חשוב מאוד לדעת שיש חוק אבל הוא לא מושלם ולכן כל בן זוג צריך לדאוג מבעוד מועד לרכושו ורכוש או כספים שהוא מקבל מהמשפחה כעזרה או כמתנה, לפני שהוא הופך אותם בלי משים לרכוש משותף ומאבד את השליטה עליהם.