10 עצות, ונקודות חשובות בנוגע להסכם ממון!

 

הקדמה:

הסכם ממון לפני החתונה הוא כיום לא רק אופנה של העשירים אלא מצרך מבוקש שכל השכבות החברתיות עושות בו שימוש מתוך הבנה שנישואין לא נמשכים תמיד לנצח "באושר ובעושר" כמו באגדות. העלייה ברמת החיים, העליה בתוחלת החיים, ירידה במספר הילדים במשפחה, השיפור במעמד האישה וביכולת ההשתכרות שלה, ועוד גורמים רבים הביאו לכך שאנו עדים לעליה חדה בשיעור הגירושין ובמדינת ישראל ובכך מדינות המערב בפרט. מתוך כך, נשאלת השאלה כיצד ומתי מבצעים הסכם ממון, והאם זה מתאים לכל אחד?

 

1)      למה עושים הסכם ממון?

הסכמי ממון טרום נישואין חשובים כשבני הזוג מגיעים לנישואין בשעה שהיכולת הכלכלית של הצדדים אינה שווה, כאשר לאחד מהצדדים יש רכוש, או שמשפחתו של אחד מהצדדים מבקשת לסייע כלכלית לרכישת דירה והמשפחה השנייה אינה מסייעת לצדדים באותה מידה.

 

2)      מתי עושים הסכם ממון? (א)

חשוב מאוד לחתום על ההסכם לפני הנישואין, מכאן המושג "הסכמי טרום נישואין", הסכם שמגן על בני הזוג ומבטיח את הזכויות שלהם אם נוצר סכסוך.

 

3)      מתי עושים הסכם ממון? (ב)

כאשר במהלך הנישואין אחד מהצדדים מקבל כסף מקרובים או ירושה לצורך העניין, ראוי לעשות הסכם ממון "הסכם ממון בזמן הנישואין" שיגן על הרכוש שאותו בן זוג קיבל מהמשפחה בייחוד אם הוא מתכוון להכניס את הכסף הזה לתוך השימוש המשפחתי. למשל בקניית דירה אחרת, גדולה יותר, אבל במקביל אותו בן זוג לא רוצה לאבד את הזכות על הכסף במקרה פרידה.

 

4)      מתי עושים הסכם ממון? (ג)

שאחד מבני הזוג מקים חברה עם שותפים או הופך להיות שותף בחברה או עסק והוא רוצה להגביל את החובות שיוטלו על בן הזוג במקרה למשל של פשיטת רגל או לחלופין להבטיח את הזכויות של בן הזוג והצאצאים במידה והוא ילך לעולמו.

 

5)      מתי עושים הסכם ממון? (ד)

בנישואין שניים או שלישיים כשיש כבר לאחד מבני הזוג ילדים והוא מקבל מזונות או משלם מזונות, חשיבות רבה יש להסכם ממון שיתאר את הסיטואציה הזו ויגדיר היטב את היכולות של בן הזוג ואת המחויבויות שלו על מנת שבמקרה של פירוד הקטינים המעורבים לא יפגעו.  

 

6)      מה מכיל הסכם ממון?

כל אחד מבני הזוג במסגרת ההסכם מונה איזה רכוש יש לו מהתקופה שלפני הנישואין, ואיזה חלק הוא מתעתד להכניס לרכוש המשפחתי המשותף. חשוב ביותר לעשות בדיקה כזאת אם לאחד מבני הזוג או לשניהם יש  עסק בבעלותם, רצוי להגדיר אם הוא נכנס לרכוש המשותף ולאמוד את השווי הכלכלי, מפני שאם העסק יתפתח במהלך החיים המשותפים והשווי יעלה, לצד השני עשויות להיות בו זכויות. כנ"ל לגבי עסק מפסיק או השקעה בעסק בחברה או במניות או אופציות שכרגע עדיין אין מהם תנובה, יש להגדיר את גובה ההשקעות, הפסדים צפויים וכן הלאה. אם אחד מהצדדים משקיע כספים בבורסה למשל, והבורסה נופלת בזמן הנישואין, שני בני הזוג נושאים בחובות ואין זה משנה אם אחד מבני הזוג לא ידע על ההשקעות האלה בכלל.  הסכם ממון יכול למנוע סיטואציה כזאת.

 

7)      איפה עושים הסכם ממון?

מאחר ותחום דיני המשפחה הוא תחום נפרד ושונה מכל התחומים המשפטיים האחרים, הן מבחינת דיני החוזים שבו והן מבחינת דיני הראיות שבו וכן הלאה, מחויב המציאות שרק עורך דין שמתמחה בדיני משפחה ואשר מבין את הדקויות שמכילים הסעיפים השונים ואשר מודע היטב למדיניות המשפטית יערוך את ההסכם. הסכם שנכתב כלאחר יד בידי עורך דין שאינו מהתחום ואינו באמת מבטיח את הזכויות של בני הזוג יכול לגרום עגמת נפש רבה והפסדים כלכליים ניכרים כשאותו הסכם יעמוד במבחן המציאות.

 

8)      כיצד הסכם ממון מקבל תוקף?

כדי שהסכם ממון יקבל תוקף אמיתי ומלא, הוא חייב להיות מאושר בבית משפט. בניגוד לחוק החוזים שמאפשר יצירת חוזה בצורות שונות, בהתנהגות, בעלפה, בכתב יד וכן הלאה. הסכמי ממון הם חוזים מסוג אחר שהמדיניות המשפטית מחייבת אישורם בבית המשפט כדי שיקבלו תוקף אמיתי ומלא. במילים פשוטות: הסכם שלא אושר בבית המשפט לא ניתן לתבוע אותו בהוצאה לפועל!

 

9)      מתי הסכם ממון מתבטל?

קודם כל חשוב להבהיר שקשה מאוד לבטל הסכם ממון. בבית המשפט שואל השופט או השופטת את שני בני הזוג אם הם מבינים את ההסכם ואת המשמעויות השונות שלו וכן בבית המשפט מבררים אם מישהו כפה על בני הזוג או הכריח אותם או איים עליהם לחתום על ההסכם בניגוד לרצונם. רק אז בני הזוג חותמים על ההסכם. לכן, זה קשה מאוד לבטל הסכם ממון בטענו של "לא הבנתי, לא ידעתי, הפחידו אותי" וכן הלאה. למרות זאת, היו מקרים מעולם שבוטלו הסכמי ממון וזה היה רק במקרים שהוכח חוסר יושר קיצוני של אחד מבני הזוג, הטעיה רצינית ומכוונת של בן הזוג או של בית המשפט או למשל שבני הזוג עשו את הסכם הממון כדי להבריח רכוש מנושים וכן הלאה ואז מתברר שהסכם הממון היה למעשה פיקטיבי. מעבר לכך, המדיניות המשפטית היא שהסכמי ממון, כחוזים, הם קשים מאוד לתקיפה מתוך כוונה להבטיח יציבות והסתמכות על הסכמים אילו לאורך זמן.

 

10)  כמה זמן הסכם ממון מחזיק מעמד?

הסכם ממון נשען על המציאות שהייתה קיימת בעת שבני הזוג ערכו אותו. אם פתאום אחד מבני הזוג הפך להיות נכה (שלא נדע מצרות), או לחלופין שאחד מבני הזוג עזה חייל בעסקיו והתעשר, כמובן שהמציאות החדשה תאפשר לבן הזוג השני לשנות את ההסכם המקורי. אין זה פשוט כלל ועיקר, על בן הזוג שרוצה בשינוי להוכיח "שינוי נסיבות קיצוני!" זאת אומרת שלא דיי בהתפתחות טבעית, הדרגתית ומקובלת, אלא צריך להראות שפני הדברים ישתנו מהקצה אל הקצה ומה שהיה נכון בעת חתימת ההסכם, לא נכון לחלוטין היום, מה שדורש הסכם חדש. כדי למנוע סיטואציה זו, ניתן להכניס בהסכם מספר סעיפים גמישים אשר יאפשרו בדרך פשוטה שינויים בהסכם. למשל אם בני הזוג קונים בכל שנה דירה נוספת, אז אם יעשו נספח להסכם שמגדיר את הבעלות על הדירות והזכויות של כל אחד בהן. כך אפשר לעשות לגבי כל אחר מהמרכיבים של ההסכם, ילדים שנולדים, רכוש שנצבר, שינויים בהכנסה וביכולת וכן הלאה. הסכם שהוא מדויק וברור אבל שגם מתיר מספר סעיפים גמישים יכול להחזיק מעמד זמן רב מאוד ולמנוע גם בעתיד, אפילו אם יהיו שינויים, קריסה מוחלטת של ההבנות הראשוניות. יש לציין ששינויים מרחיקי לכת בהסכם, ראוי שיאושרו אף הם בבית המשפט על ידי שני בני הזוג.

 

לסיכום:

הסכם ממון הוא לא רק מותרות אלא אף הכרח באותם מקרים שבהם יש פערים כלכליים גדולים בין בני הזוג. וכן הכרחי במיוחד באותם מקרים שבהם בני הזוג לא יכולים להנשא, מסיבות כלכליות, חשש לאובדן זכויות מהביטוח הלאומי, או מסיבות דתיות כגון אדם שמגיע משבט כהן ורוצה לחיות עם אישה גרושה.

 

נכון להיום גיל הנישואין עולה בהדרגה, נוצר מצב שבני זוג כבר לא מגיעים למעמד הנישואין ישר מבית הוריהם, בלי רכוש, השכלה וכן הלאה. ההפך הנכון, היום בני זוג מגיעים לנישואין לאחר שכבר למדו ועבדו ויש בידם מה שנקרא "נכסי קריירה", בנוסף, יש בידי אותם אנשים רכוש כגון זכויות סוציאליות ממקום העבודה, מכונית ודירה. בשל השווי הגבוה של דירות במדינת ישראל, אין ספק שדירה היא הדבר העיקרי שיש להגן עליו בהסכם ממון. במידה ולאחד מבני הזוג יש דירה, או במידה ובני הזוג שוקלים לקנות דירה בהמשך ראוי לעגן את זכויותיו של כל בן זוג בדירה בהתאם להשקעה הספציפית שלו בקניית אותה דירה. הסכם ממון טוב הרבה פעמים פותר מחלוקות קיימות ובעיקר עוזר בצמצום הסיכוי להיווצרות קונפליקטים עתידיים אודות הרכוש לרבות במקרה של גירושין.